Свобода слова по-українськи: Як країна ковзала по рейтингах

233908

Упродовж останніх 2,5 роки Україна встигла “впасти” і “піднятися” в різних рейтингах свободи преси, але водночас її було визнано однією з найнебезпечніших країн для журналістської діяльності

Фото из открытых источников

Українська журналістика за останні 2,5 роки пережила багато чого: від втечі головного ньюсмейкера Віктора Януковича до війни. Країна з часу набуття незалежності, на жаль, не могла похвалитися незалежними ЗМІ і свободою слова. Весь цей час Україна була, як на гойдалці: то вгору, то вниз. 2013 рік ознаменувався початком Революції гідності, яка серед іншого внесла свої корективи в роботу журналістів і занурила їх у зовсім незвичні умови роботи: вони працювали під прицілом снайперів, ховалися за палаючими барикадами на Майдані і від обстрілів бойовиків на Донбасі.Свобода слова

У 2014 р. неурядова організація Freedom House відносить Україну до країн з невільними ЗМІ, хоча з 2010 р. країна трималася в списку “частково вільних”, а до цього протягом чотирьох років входила до списку “вільних”.

Принт-скрин публикации

Карта свободи ЗМІ в країнах світу за 2013 рік

Принт-скрин публикации

Погіршення ситуації в Україні в цей період констатують і “Репортери без кордонів”. В опублікованому ними Індексі свободи преси країна різко починає втрачати позиції. Так, у 2012 р. ми на 116-му місці, в 2013 р. країна втрачає відразу 10 позицій і перебуває на 126-му місці – між Алжиром і Гондурасом. Роком пізніше Україна опускається ще на одну позицію – 127-е місце, в 2015 р. ще на дві – 129-е місце. Всього в рейтингу “Репортерів без кордонів” 180 держав. На першому місці –Фінляндія, на останньому – Північна Корея та Еритрея.

На початку 2016 р. міжнародні неурядові організації переглянули свій погляд на Україну і, зокрема, ЗМІ. Freedom House зазначає, що в порівнянні з 2014 р. ситуація, звісно ж, покращилася, проте журналісти продовжують стикатися з перешкодами при виконанні своєї роботи, зазнають погроз і нападів, їм часто відмовляють у доступі до необхідної інформації.

“Позаяк політична ситуація та стан безпеки дещо стабілізувалися в 2015 р., умови для роботи ЗМІ в Україні показали ознаки поліпшення”, – кажуть в організації.

Цієї ж думки дотримуються “Репортери без кордонів”. В їхньому оновленому рейтингу Українапосіла 107-е місце, піднявшись на 22 позиції вгору. В організації зазначили, що позитивний ривок пов’язаний з низкою проведених реформ, у тому числі з прийняттям закону про розкриття інформації щодо кінцевих власників ЗМІ. Але відзначають, що, як і раніше, контроль над засобами масової інформації все ще тримають заможні бізнесмени.

Гірші з найгірших

РФ після окупації почала застосовувати проти місцевих ЗМІ такі ж методи, як і колись проти російських. Про критичну ситуацією з медіа говорили вже багато, і закликали РФ також багато, проте переслідування журналістів, які відкрито підтримують Україну або пишуть невгодні місцевій владі матеріали, триває. У доповіді організації Amnesty International 2014/15 сказано, що Росія порушує в Криму право на свободу вираження і свободу зібрань та об’єднань. Із засудженням виступає і Рада Європи. Там неодноразово зверталися до РФ з вимогою припинити переслідування та навіть відправляли свою місію, але це не вплинуло на політику окупаційних властей щодо кримських ЗМІ.

У 2016 р. окрему увагу Freedom House у своєму рейтингу присвятив окупованому Росією Криму. Окупований півострів увійшов до одного списку з Північною Кореєю, розділивши з нею п’ятірку територій з найбільш невільними ЗМІ.

Нещодавно Європейська федерація журналістів з ініціативи Незалежної медіапрофспілки України та Національної спілки журналістів прийняла заяву про перехід репресій проти журналістів в Криму на новий рівень.

http://ua.112.ua/statji/svoboda-slova-po-ukrainsky-yak-kraina-kovzala-po-reitynhakh-313342.html

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*